займ на карту срочно без отказа с 18 лет
Pożyczki są chu..we, a oszczędzanie na wybrany cel fajne

Pożyczki są chu..we, a oszczędzanie na wybrany cel fajne

Ten tekst siedział w mojej głowie od dłuższego czasu, jego tytuł może budzić kontrowersje ale trafia w sedno tematu, który chciałbym poruszyć.

Impulsem do napisania tego tekstu były dwie sytuacje. Pierwsza to genialna prezentacja Michała Szafrańskiego autora bloga jakoszczedzacpieniadze.pl. Michał w trakcie tegorocznego #infoshare odpalił swoją akcję https://pokonajswojedlugi.pl/, którą organizuje wspólnie z Mastercard-em. Jego prezentacja (z którą możesz zapoznać się tutaj), a później treści z którymi zapoznałem się na jego stronie wywołały u mnie szok :

Ponad 60% Polaków nie ma żadnych oszczędności. Do tego w Polsce mamy ponad 2,38 miliona osób, które mają przeterminowane długi i nie wyrabiają się ze spłatą rat kredytów na bieżąco.

Nie wiem jak Was ale mnie to przeraża.

Drugim impulsem do tego tekstu, był ten film. Wyświetlił mi się w trakcie czytania artykułu na natemat.pl (taka tam natywna reklama)

Jak pewnie zauważyliście ten film jest dosyć miękki i raczej nie powinien budzić kontrowersji, i właśnie jego gładki wydźwięk mnie przeraża. Nie wiadomo kiedy zadłużanie się stało się normalnym elementem życia wielu obywateli tego kraju.

Zdaję sobie sprawy, że czasami konieczne jest wzięcie kredytu, sam mam kredyt hipoteczny na mieszkanie i raczej nie wyobrażam sobie, że byłbym w stanie inaczej sfinansować jego zakup.

Uważam też, że pożyczki mogą być dobrą formą na finansowanie różnego rodzaju startupów czy innych przedsięwzięć biznesowych, i taka reklama mnie nie przeraża.

Zrzut ekranu 2015-07-03 o 08.43.57

Ale już taka to co innego

Branie pożyczek, chwilówek i kredytów na bieżące wydatki, realizowanie zachcianek czy przyjemności jak wakacje, u mnie budzi bardzo mieszane uczucia.

To co stało się w Grecji jest niepodważalnym dowodem na to, że zbytnie zadłużanie się może mieć katastrofalne skutki.

Nie znaczy to wcale, że należy rezygnować ze wszystkich przyjemności, celów czy marzeń. W żadnym wypadku. Po prostu, jeżeli coś chcesz dostać

TO SOBIE NA TO ZAOSZCZĘDŹ

Myślisz – Łatwo się mówi, ale rzeczywistość wygląda inaczej. Przeważnie, gdy chcę na coś oszczędzić, po drodze pojawiają się inne wydatki i pieniądze przeznaczone na dany cel łatwo się „rozpływają”.

Zgadza się oszczędzanie nie jest łatwe, zmotywowanie się do regularnego odkładania jakiejś określonej kwoty jest bardzo trudne, ale czy to, że coś jest trudne powinno powodować naszą rezygnację.

Oszczędzanie pomaga ćwiczyć silną wolę, uczy pokory i buduje szacunek do pieniędzy. Nie wiem czy pamiętacie jak w szkole podstawowej  oszczędzaliście na SKO. Ja wspominam ten okres bardzo dobrze. Zarówno sam proces wpłat i oglądania w książeczce jak to  już „dużo mam” :),  jak i możliwość wypłaty na koniec roku, dawały mi niesamowitą frajdę.

Pewnie drogi czytelniku domyślasz się że ten wpis to bezczelna reklama iWisher-a , nie inaczej 🙂 . Rozwiązanie nad którym pracujemy od jakiegoś czasu to idealne narzędzie do wyrobienia w sobie nawyku oszczędzania.

Nic tak nie ułatwia realizacji zadania jak jasno zdefiniowany cel. Wszystkie coachingi-sroachingi opierają się właśnie na tej prostej zasadzie. W iWisher-ze to właśnie tak działa,  najpierw tworzysz iWisha czyli to co chcesz mieć, a później już jest już z górki.

W oszczędzaniu bardzo pomocne może być stworzenie rytuału jeden z naszych beta testerów, który zawodowo jest redaktorem, zdefinował sobie właśnie taki rytuał. Za każdy artykuł pod którym uda mu się zebrać 20 lajków przelewa sobie 20zł na swojego iWisha. Dzięki temu ma dodatkową motywację do pisania jeszcze lepszych artykułów, a każdy dobry wpis jest dodatkowo nagradzany. Takie rozwiązanie na pewno daje dodatkową porcję satysfakcji.

Dlatego drogi czytelniku zachęcam Cię już dzisiaj załóż swojego iWisha i zacznij oszczędzać na wyznaczony cel.

Comments

comments

2 komentarze

  • Jacek napisał(a):

    20 lajków mówisz? Może sam tak zrobię…

  • Michał Korba napisał(a):

    20 lajków to jednak sporo bo on ma ogólnopolski zasięg i odpowiednik wersji drukowanej, ale wyrobienie sobie zwyczaju że za każde x lajków, x przebięgniętych kilometrów, x czego kolwiek przelwasz sobie określoną kwoteę jest dobrym zwyczajem

Powiązane posty: